Z bioniko na Ptuju v svetlejšo prihodnost
Z bioniko na Ptuju v svetlejšo prihodnost
Ali smo sposobni razviti in izdelati bionično protezo za otroka?
Na Višji strokovni šoli na Ptuju so se v petek 22 marca, študenti bionike in bodoči inženirji tega področja, srečali z izjemno zanimivo predstavitvijo aplikativnosti bionike in možnostih zaposlitve po zaključenem študiju. Janez Škrlec, dolgoletni član Sveta za znanost in tehnologijo Republike Slovenije, ter ustanovitelj Odbora za znanost in tehnologijo pri OZS, je študentom celovito predstavil bioniko povezano s človekom, tako imenovano »human bionics«. Predstavil jim je aplikativnost bionike na tem področju, ter inovacije in trende tehnološkega razvoja. Prvič doslej so si študenti, aktualne tehnologije in inovacije lahko ogledali tudi v živo. Škrlec jim je predstavil tudi industrijo 21 stoletja, ki je tesno povezana z bioniko in globalnimi podatki, da se bo proizvodnja v svetu, na področju bioničnih vsadkov, protez in drugih sistemov do leta 2020 dvignila za celih 700%. Študenti so skozi predstavitev inovacij, ter visokotehnoloških izdelkov lahko prepoznali izzive in priložnosti, ki jih bionika prinaša. Navdušenja nad celovitostjo predstavitve, ni skrival niti ravnatelj Robert Harb. Sam je povedal, da študenti morajo dobiti dovolj informacij o tehnološkem razvoju, ter o inovacijah in da morajo biti povezani tudi z okolji, ki bodo takšne kadre zaposlovali.
Predstavitev bioničnih inovacij in novih tehnologij študentom bionike. Levo ravnatelj Robert Harb, desno Janez Škrlec) foto: Milan Bukšek
Škrlec je študentom predstavil tudi bioničnega človeka za izobraževalne in razvojne namene, ter vrsto eksponatov, ki jih je lani tej šoli doniral. Povedal je tudi, da morajo bioniki imeti posebne lastnosti dobrega opazovanja narave in bioloških sistemov, da jim mora biti blizu veščina prototipiranja in dizajniranja bioničnih izdelkov, da morajo uporabljati sposobnosti optimiziranja in inoviranja. Škrlec jim je predstavil dober primer bionične inovacije imenovane »eksoskelet«, ki ima kot izdelek visoko dodano vrednost. Zadevo je opisal s primerom iz narave. V živalskem svetu je eksoskelet (zunanji skelet) tip oporne strukture v obliki trdnega ovoja, ki predstavlja zunanjo plast telesa. Najdemo jih denimo pri žuželkah ali rakih, pri čemer se zunanji sloji kože utrjujejo, da tvorijo vrsto oklepa, ki ščiti notranje organe pred zunanjimi vplivi in zagotavlja podporo notranjim organom in delom telesa. Spremembe v kemični sestavi pomenijo, da se lahko namerno oblikujejo tako trdi kot fleksibilni deli, ki omogočajo zaščito in svobodo gibanja. Omenjene rešitve iz narave sodobna znanost izrablja v obliki bioničnih eksoskeletov. Bionični eksoskeleti uporabljajo mehanske strukture, ki podpirajo dele človeškega telesa in njihovo kontrolirano gibanje. S pomočjo eksoskeletov je mogoče sorazmerno preprosto opravljati fizično zelo zahtevna opravila. Vedno bolj pa se koristijo tudi za medicinske rehabilitacijske namene, pojasnjuje Škrlec. Eksoskelet, »ReWalk Personal System 6.0« je na primer bionski nosilni sistem robotskega eksoskleta, ki omogoča gibanje v kolkih in v kolenu, da lahko posamezniki, ki imajo poškodovano hrbtenico in hrbtenjačo (SCI) samostojno omejeno gibljejo. ReWalk Personal System 6.0 je zasnovan za celodnevno hojo, na voljo za uporabo doma in v službi. Zagotavlja najbolj natančno prileganje, najvišjo hitrost hoje in najbolj naravno gibanje katerega koli pogonskega sistema v svetu do zdaj. Nad predstavitvijo mnogoštevilnih inovacij in tehnoloških trendov so bili navdušeni tudi študenti. Za zaključek je Škrlec študentom povedal, da so se nanj obrnili starši enega malega otroka, ki se je rodil brez prstov in da zanj iščejo rešitev v upanju, da jo jim lahko prinese prav bionika.
Predstavitev novih tehnologij in inovacij študentom bionike na Ptuju (foto: Milan Bukšek, ŠC Ptuj)
Predstavitev bioničnih inovacij in tehnologij, študentom bionike na Ptuju s strani Janez Škrleca. (Foto: Milan Bukšek, ŠC Ptuj)