Demonstracijsko-motivacijske ure za dijake ERŠ Ptuj
Pozdravljeni.
V imenu učencev 3CE in 4CE smer elektrotehnika ERŠ Ptuj in v svojem imenu se zahvaljujem VSŠ Ptuj, laborantu Jus Franciju in profesorju Lazar Miranu za uspešno izvedbo demonstracijskih in motivacijskih ur v prostorih HNT.
Po dogovoru je Franci pripravil deset delujočih primerov, krmiljenja, regulacij, meritev, pneumatike, robotike, itd.
Učenci 4CE so v torek 29.1.2019 dve uri (od 8.45 do 10.30) z zanimanjem prisluhnili laborantu Jusu in profesorju Lazaru. Ure smo ponovili v četrtek 31.1.2019 (od 8.00 do 10.00) za učence 3CE razreda.
Učenci so sledili predstavitvi delovanja in podrobni razlagi regulacije temperature, možnsoti nastavitve regulatorjev, izvedbe PID regulatorjev v kompaktni izvedbi ali v sklopu PLC-ja ali frekvenčnega pretvornika, o možnostih pravilne nastavitve njihovih parametrov, ter uporabnosti regulatorjev v procesni tehniki in šaržni proizvodnji.
Uporabljeni analogni in digitalni senzorji so bili primerjani z industrijskimi binarnimi-dvopoložajnimi ON-OFF brezkontaktnimi senzorji. Bili so tudi razloženi fizikalni principi delovanja senzorjev.
Predstavljeni so bili uporabljeni sodobni merilni instrumenti kot je DATA LOGGER, generator merilnih signalov, digitalni spominski osciloskop, tokovne klešče, senzortester itd.
Frekvenčni regulator vrtljajev trifaznih elektromotorjev je bil med demonstracijskim delovanjem podkrepljen z opisi primerov uporabe v bližnjih industrijskih obratih (Talum, Perutnina).
Prikaz pnevmatske tehnike z cilindri, elektormagnetnimi ventili in prijemali je bil opremljen tudi z bionskimi rešitvami.
Učenci so videli delovanje industrijskih robotov in imeli možnost lastnoročnega manipuliranja z njimi, kar jih je zelo pritegnilo.
Zanimiv je bil tudi model robota za plezanje po navpični površini in oprema kolesa z električnim pogonom.
Celotni sklop predstavitve se vključuje k predmetom NAP(načrtovanje avtomatiziranih postrojev), ZOPV(zajemanje in obdelava procesnih veličin), URE(uporaba regulacij) in je lep primer sodelovanja srednje elektrotehnične in višje šole mehatronike na Ptuju. Učencem je bila prikazana uporabnost pridobljenega teoretičnega znanja pri omenjenih predmetih.
Učence je predstavitev motivirala za pridobivanje nadaljnjega znanja na področju avtomatike, ter morebitni vpis na Višjo šolo Ptuj.
Vas lepo pozdravljam, Slavko Murko