Utrinki iz strokovne ekskurzije programa ekonomist 2012
»Znanje in trdo delo morata postati vrednoti tudi pri nas«
so besede podjetnika, Francija Pliberška, ki smo ga s študenti 1. letnika VSŠ, programa Ekonomist, obiskali v petek, 30. 11. 2012. Direktor in lastnik podjetja MIK d.o.o. nam je predstavil svojo podjetniško zgodbo in nas navdušil z veliko mero optimizma ter vero v uspeh. Po predstavitvi podjetja smo si ogledali tudi proizvodnjo, kjer nastaja kakovostno stavbno pohištvo, ki ga podjetje uspešno trži tudi v tujini.
Diplomirani arhitekt je leta 1987, v drugem letniku študija, odprl popoldansko obrt in se lotil izdelave ladijskega poda in parketa, nadaljeval z letvami za uokvirjanje slik in lesnopredelovalnimi stroji ter se leta 1998 odločil še za okenske okvirje.
V 20-ih letih obstoja je podjetje pod njegovim vodstvom raslo in se razvilo v družbeno odgovorno podjetje s 170 zaposlenimi, ki se lahko pohvali tudi z evropskim priznanjem poslovne odličnosti. Vizija in cilji za prihodnost so jasno zastavljeni in v skladu s sloganom ‘Izzive spreminjamo v uspehe!’ Leta 2008 je podjetju MIK Celje Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) podelila Nagrado GZS za gospodarske in podjetniške dosežke, ki je najstarejše in najprestižnejše tovrstno priznanje v Sloveniji. Gospodarski oskarji so priznanje tistim gospodarstvenikom, ki že vrsto let uspešno vodijo svoja podjetja.
V teh dneh podjetje MIK d.o.o. odpira svoje podjetje v Meinheimu. Zato so se odločili, ker je nemški trg dobro sprejel njihovo stavbno pohištvo, saj so v preteklem letu prodali za dobrih 700 tisoč evrov stavbnega pohištva, v naslednjem letu naj bi ga že za okoli tri milijone evrov.
Trenutno ruski trg in tudi trg nekdanje Jugoslavije nagovarjajo preko gospodarskega združenja Feniks, v katerem je 12 slovenskih in 28 srbskih podjetij, v sodelovanju z bosanskimi predstavniki pa naslavljajo trge Bližnjega vzhoda. Preko Feniksa bodo sodelovali pri obnovi šestih bolnišnic v Dubaju v skupni vrednosti 400 milijonov evrov. MIK namerava podpreti tudi gradnjo Inštituta okoljske tehnologije. Gradnja naj bi se začela prihodnje leto.
Franci Pliberšek ni le direktor in lastnik enega izmed najuspešnejših slovenskih podjetij, temveč tudi predavatelj, vizionar in oster kritik političnih in družbenih razmer ter prvi slovenski direktor, ki je napisal duhovno knjigo z naslovom Vsemogočni v ogledalu. Delovne navade si je pridobil že kot deček, ko je kot šolar nabiral borovnice in obiral hmelj, da je sploh lahko študiral. Pravi, da je recept za uspeh to, da nekaj delaš z ljubeznijo. Njegovemu življenju pa dajejo smisel družina, delo, potovanja, umetnost in šport.
Vsem, ki iščejo smisel življenja in vzroke za uspeh, sporoča: »Vsemogočni je v ogledalu. Vsemogočni si ti. Ti si tisti, ki tlakuje svoje življenje«
Nekaj vtisov študentov:
»Ob obisku podjetja smo izvedeli veliko o njihovem vzponu, inovacijah, dobrodelnosti. Kot potencialni bodoči podjetniki, smo lahko videli, kako iz majhnega podjetja nastane uspešno in veliko podjetje, seveda z mnogo vloženega truda. Sam direktor nam je lahko navdih in motivacija, saj smo videli, kako se je treba truditi in si zastaviti cilje za uspeh, predvsem pa trdo delati.« (Marcela)
»Podjetje MIK d.o.o. je name naredilo vtis že ob samem prihodu. Ob predstavitvi podjetja s strani direktorja Francija Pliberška sem se prepričala, da sem imela prav. Opazila sem, da je organizacija na visokem nivoju, da delavci delajo v spodbudnem okolju in v dobrih delovnih pogojih. Vesela sem, da sem imela vpogled v podjetje človeka, ki je tako uspešno podjetje ustvaril »z lastnimi rokami« in pri tem ostal na realnih tleh ter je povrhu še družbeno odgovoren. Nam mladim je lahko vzgled, da se da s trdim delom in vztrajnostjo doseči res veliko.« (Emanuela)
»Obisk podjetja MIK d.o.o. je bil zelo zanimiv in poučen. Spoznali smo podjetje, zaposlene in njihovo delo. Navdušil me je direktor podjetja, saj je poln znanja, volje in visokih ciljev, kar pa je danes najpomembnejše za uspeh. Pri nas bi moralo biti več takšnih direktorjev in podjetja bi bila uspešna.« (Alenka)