Najboljša pot iz težav je pot skozi njih
Preberite si članek o uspešnem med-predmetnem povezovanju. Članek je zapisala: mag. Vesna Trančar, predavateljica na Višji strokovni šoli Ptuj, 12. 1. 2015
Najboljša pot iz težav je pot skozi njih
Podjetniški duh študentov Šolskega centra Ptuj, Višje strokovne šole
Študentje ŠC Ptuj, Višje strokovne šole so v tem mesecu zaključili projektno nalogo z naslovom: »Najboljša pot iz težav je pot skozi njih«, katere cilja sta bila aktivno sodelovanje študentov v podjetniškem okolju in spodbujanje povezovanja med izobraževalnim procesom Višje strokovne šole Ptuj in gospodarstvom.
Zasnova projektne naloge je nastala na temelju medpredmetnega povezovanja treh strokovnih predmetov, in sicer: podjetništva, prodaje in finančnega računovodstva. S povezovanjem le-teh smo zaobšli problem deljenja znanja na področja in izoliranje posameznih učnih tematik. Projektna naloga je omogočila, da je znanje postalo prenosljivo in povezano v praktično, uporabnejšo in bolj življenjsko celoto. Izhajali smo iz raziskovalnega vprašanja »Kako lahko študentje s svojim znanjem in idejami prispevajo k boljšim poslovnim rezultatom podjetij iz naše okolice?« in zasnovali projekt, ki študentom omogoča poglabljanje pridobljenega znanja, preizkušanje lastnih zmožnosti, širjenje podjetniškega obzorja in tudi povečanje možnosti mreženja kot temelja za iskanje zaposlitve med ali po končanem študiju.
Študentje 2. letnika smeri ekonomist so se v začetku študijskega leta pod mentorstvom prof. mag. Vesne Trančar, prof. Zdenke Selinšek in prof. Danice Vaupotič aktivno lotili omenjene projektne naloge. V svojem okolju so poiskali podjetnika in se v okviru izbranega podjetja osredotočili na tisto poslovno področje, v katerem so dobri, močni in imajo veliko znanj ter spretnosti.
Razdelili so se v dvanajst razvojnih timov in sodelovali z naslednjimi podjetji: DS Galun servis, d.o.o., ZEPO PPS, Rok Zemljič s.p. , Športno društvo Biba se giba, Maksimiljan Cvetko, s.p., Katja Poljanec, s.p., Avtoservis Vrhovšek, Marjan Bratušek, s.p., Kamnoseštvo Peter Habjanič, s.p., Kultum, d.o.o., Unior, d.d., Kleparstvo-krovstvo, Trčko Igor, s.p., Center za starejše občane Ormož d.o.o., Tjaša Jurkovič, s.p., Bar pri Rozi in Aqua DSS.
Študentje so podjetnikom ponudili svoje ideje na področju podjetništva, trženjskega komuniciranja, finančnega poslovanja, in sicer v obliki izdelanih vizitk, cenikov, reklamnih oglasov, letakov, promocijskih filmov, logotipov, sloganov, spletnih strani, simulacij poslovnih izidov pri uvedbi novega izdelka ali storitve in podobno. Svojo podjetniško žilico so preizkusili tudi v iskanju široke palete predlogov za nove izdelke in storitve, ki bi jih podjetniki lahko še dodatno tržili in s tem okrepili svoj trženjski položaj. Svoje dosežke so tudi javno predstavili v obliki sejma poslovnih priložnosti na Višji strokovni šoli Ptuj.
Delo študentov je bilo zelo inovativno, okolje je delovalo spodbudno, saj je sodelovanje prineslo konkretne rezultate tako za podjetnike kot tudi za študente, prepoznavnost šole v okolju in navsezadnje tudi večje možnosti za zaposlitev naših študentov.
Projekt bomo v naslednjem študijskem letu ponovili, saj želimo v mladih spodbuditi zavest, da je delo v podjetnem okolju koristno za razvijanje podjetniških sposobnosti ter za pridobivanje izkušenj in spretnosti izven izobraževalnih institucij. Sodelovanje v realnem okolju je študentom omogočilo nadgradnjo tistega, kar so pridobili v šoli, predvsem pa izkušnje, spretnosti, osebno rast in občutek koristnosti. Soočanje z realnim svetom jim je omogočilo, da uvidijo, da je pridobljeno znanje vredno zelo veliko, če želiš uresničiti poslovne rezultate in uspeti v podjetniških vodah.