Mednarodni raziskovalni tabor ŠPIC
8. MEDNARODNI RAZISKOVALNI TABOR ŠPIC-a 4. – 6. maj 2016, Ekonomska šola Murska Sobota, Višja strokovna šola
Višja strokovna šola, Šolski center Ptuj je že drugo leto sodelovala na 8. mednarodnem raziskovalnem taboru Špic, ki je med 4. in 6. majem 2016 potekal na Ekonomski šoli Murska Sobota. Sodelovali so študenti višjih strokovnih šol iz Slovenj Gradca, Celja, Novega mesta, Ptuja in Murske Sobote ter Ekonomske fakultete iz Zagreba in Ekonomske fakultete iz Niša. Tabor poteka tri dni, priprave nanj pa se začno že mesec dni prej, ko se mentorji s študenti lotijo reševanja raziskovalnega vprašanja.
V dopoldanskem času je potekalo resno raziskovalno delo po skupinah, v popoldanskih urah pa so si študenti in mentorji ogledali Mursko Soboto, pomerili v bowlingu in biljardu in se predvsem veliko družili. Takšna druženja pomenijo za mlade možnost, da nadgradijo praktična znanja, si naberejo izkušnje na področju komunikacije in si naberejo novih poznanstev, ki jim bodo koristila, ko bodo zakorakali v poslovni svet.
Sodelujejo študenti višjih strokovnih šol iz Slovenj Gradca, Celja, Novega mesta, Ptuja in Murske Sobote ter Ekonomske fakultete iz Zagreba in Ekonomske fakultete iz Niša
- Teme raziskovanja in mentorji:Vpliv pravne ureditve dedovanja na poslovna in socialna razmerja; mentorica Dora Najrajter, ŠC Slovenj Gradec.
- rimerjava cen in življenjskih stroškov med Slovenijo, Hrvaško in Srbijo; mentorja mag. Anton Vorina, PKŠ Celje, Višja strokovna šola in dr. Branko Škafar, Ekonomska šola Murska Sobota, Višja strokovna šola.
- tatistična primerjava alternativnih in klasičnih metod zdravljenja; mentorici Blažena Košmerl, Ekonomska šola Novo mesto, Višja strokovna šola in Ivana Domjan, Ekonomska šola Murska Sobota, Višja strokovna šola.
- rimerjava cen avtobusnega in železniškega prevoza v državah EU z njihovim BDP; mentorja mag. Darko Pirtovšek, Višja strokovna šola Ptuj in Sonja Šaše, ŠC Ptuj, Višja strokovna šola.
Program:
Prvi dan, sreda, 4. 5. 2016
- 9.00 – 10.00: Prihod udeležencev na šolo in pozdravne besede vodje tabora
- 10.00: otvoritev tabora (prisotna publika, novinarji,…) – mentorji predstavijo delo po skupinah
- 10.30 – 12.00: Vsak mentor predstavi svojo temo in način dela v svoji učilnici (POZOR! Izdelki nastanejo na koncu tabora, v petek 6. 5. – plakat, kjer bodo predstavljene ugotovitve raziskane teme, bo prilepljen na hodniku šole. Izdan in podeljen udeležencem tabora bo tudi bilten tabora – na razpolago do 20 strani za vsako skupino, gradivo se preda v četrtek 5. 5. tehnični ekipi tabora)
- 12.00 – 13.00: Kosilo
- 13.00 – 16.00: Delo po skupinah (raziskovalno delo)
- 18.30 – 21.00: Ogled mesta…
Drugi dan, četrtek, 5. 5. 2016
- 9.00 – 12.00: delo po skupinah (raziskovalno delo, izdelava gradiva za bilten)
- 12.00- 13.00: kosilo
- 13.00 – 16.00: nadaljevanje dela, Ob 15.00 uri predaja materiala za bilten !
- 18.30 – 22.00: tekmovanja, druženje
Tretji dan, petek, 6. 5. 2016
- 9.00 – 11.00: Priprava na zaključek (izdelava plakata in priprava posameznikov, da o poteku poročajo – vsak študent pove nekaj o delu, ugotovitvah in vtisih – lahko pa en študent pove kako je potekalo delo, drugi rezultate dela, tretji pa zbere vtise o delu na taboru)
- 11.00 – 12.00: Zaključna prireditev tabora – predstavitev dela drugim študentom,novinarjem, predavateljem, podelitev priznanj in biltena tabora…
- 12.00: kosilo in odhod udeležencev tabora domov.
Vodja tabora: doc. dr. Branko Škafar